Zarządzanie projektami BIM

Zarządzanie projektami BIM to znacząca część projektowania zgodnego z tą technologią. Mówiąc o systemach BIM należy pomyśleć o szeregu nadrzędnych prac, które trzeba wykonać już na etapie ustaleń planu realizacji BIM (BIM Execution Plan). Opracowanie BEP pre- i postcontract po szczegółowej analizie dokumentów EIR ma kluczowe znaczenie w powodzeniu projektu BIM. Trudnością takiego zadania może okazać się brak regulacji prawnych obowiązujących w Polsce, dlatego też opieramy się na normach innych krajów, aby wraz z inwestorem wybrać najlepszy dla niego wariant. Na tym etapie tworzymy standardy, które określą nie tylko dokładność modelu, ale również takie aspekty jak: sposób wymiany informacji, zadania poszczególnych podmiotów, przygotowanie pod FM, czy wymogi OPEN BIM. Ten etap wdrożenia BIM jest niezwykle ważnym elementem, który pozwoli w przyszłości zakończyć projekt sukcesem.

Dopiero mając ustalone standardy realizacji BIM przystępujemy do modelowania 3D. W zależności od tego, czy pracujemy w istniejącym, czy nowoprojektowanym budynku, wspomagamy się chmurą punktów, która jest efektem skanowania 3D.

Kolejnym etapem zarządzania projektami BIM jest powiązanie ich z czasem realizacji (BIM 4D), z kosztami i doborem optymalnych rozwiązań (BIM 5D) oraz zrównoważeniem budynku poprzez symulacje na etapie projektowym (BIM 6D). To również istotne elementy, które pozwalają na oszczędności zarówno inwestora, jak również wykonawców.

Nie zapominajmy, że celem każdego nowopowstałego budynku jest jego użytkowanie. Obsługa inwestycji poprzez odpowiednio przygotowany model (BIM 7D), wzbogacony o karty katalogowe produktów, terminy przeglądów oraz raporty o stanie technicznym, nie tylko ułatwią serwisowanie elementów eksploatacyjnych, ale również mogą pomóc uniknąć poważnych awarii.

Z projektów realizowanych w technologii BIM płynie wiele korzyści takich jak możliwość koordynacji w czasie rzeczywistym z innymi zespołami projektowymi, możliwość przetwarzania danych BIM, możliwość wizualizacji. Zalety takiego projektowania są zauważalne w każdym etapie inwestycji, od koncepcji po użytkowanie.

Obecnie coraz większa liczba uczestników procesu inwestycyjnego ma w swojej ofercie tworzenie poszczególnych etapów BIM, lecz do pełni sukcesu potrzebny jest zarządca, który zbierze wszystkie dane w całość i który potrafi nimi zarządzać.

Nie myśl więcej o problemach w czasie realizacji i użytkowania inwestycji, pozostaw to nam.

lat doświadczenia

inżynierów

krajów

różnych branż

ZRÓBMY RAZEM BIZNES