Potęga projektowania BIM

Projektowanie BIM

Projektowanie BIM to rewolucja przy projektowaniu budynków. BIM to skrót on angielskich słów Building Information Modeling. Po polsku BIM tłumaczy się jako modelowanie informacji o budynku. Projekty BIM nie są tylko przybliżoną wizualizacją budynku potrzebną do katalogów reklamowych.W BIM wszystkie elementy są idealnym, wirtualnym odwzorowaniem elementów składowych budynku. Dzięki projektowi można więc „użytkować” budynek, zanim powstanie: obliczyć jego wydajność energetyczną, ilość potrzebnych materiałów budowlanych, akustyczność czy cykl życia. Projekt pozwala na przeprowadzenie analiz,  testów i szukanie najlepszych rozwiązań konstrukcyjnych czy instalacyjnych.

Świat wirtualny

Do budynku stworzonego w wirtualnym świecie BIM mają dostęp wszystkie osoby zainteresowane jego budową. Dlatego też projekt ten ułatwia pracę projektantom z różnych branż. Gdy jeden z nich wprowadzi zmiany np. w instalacji wentylacji, inne osoby natychmiast widzą je, a BIM wskazuje kolizje różnych rozwiązań. Przelicza też wszystkie dane i przygotowuje nowe raporty ilościowe oraz nową dokumentację projektową. BIM pozwala także na porównanie ze sobą kilku wersji projektów i wybranie tej, która jest najbliższa oczekiwaniom. BIM współpracuje z różnymi innymi systemami informatycznymi, dlatego może pobierać projekty np. instalacji wodnej stworzone przez inżynierów od wod-kan. Odwzorowanie elementów budynku w BIM jest tak dokładne, że na jego podstawie można tworzyć chociażby prefabrykaty niezbędne do budowy. Z technologii BIM mogą korzystać nie tylko inżynierowie i specjaliści z branży budowalnej. Właściciel budynku czy jego zarządca może także rzucić okiem w projekt, chociażby przy pomocy smartfona lub tableta.

BIM na Zachodzie

W Polsce zarządzanie BIM (BIM Manager) jest jeszcze względną nowością. Jednak technologia ta to przyszłość w projektowaniu instalacji. W Stanach Zjednoczonych wszystkie inwestycje publiczne już dziś muszą być obsługiwane w BIM. W tym samym kierunku podąża Europa Zachodnia. BIM zapewnia bowiem bezpieczne, wydajne i ekologiczne budownictwo.