Aplikacje mobilne i programy dla instalatorów i projektantów

Aplikacje mobilne i programy

Projektowanie instalacji HVAC już od jakiegoś czasu zaczęło wchodzić w erę cyfrową. Dzieje się to głównie dzięki coraz częściej używanemu  modelowaniu informacji o budynku (BIM). To właśnie dzięki niemu projekty poszczególnych branż udaje się zintegrować z projektem architektonicznym, tworząc wirtualny model budynku.

Ułatwienia dla projektantów

Na rynku dostępne są programy, które mają za zadanie ułatwić pracę projektantom. Potrafią np. zaproponować odpowiedni dobór konkretnego modelu wentylatora, zgodnie z wprowadzonymi wymaganiami technicznymi lub konstrukcyjnymi. Projektant ma dostęp do kompletu danych, ale też m.in. do karty katalogowej, rysunków CAD, atestów itp. To jednak nie wszystko. Program dodatkowo dobiera niezbędne wyposażenie dodatkowe dla danego wentylatora. Bardziej zaawanasowane programy potrafią dobierać różne produkty od danego producenta i określać m.in. ich wpływ na siebie i komfort użytkowania. Projektant widzi, jak nakładają się na siebie strumienie powietrza  lub jakie są zyski ciepła przy danym rozwiązaniu. Niektóre programy umożliwiają porównywanie ze sobą różnych systemów pod względem kosztów zakupu i późniejszej eksploatacji, co pokazuje, ile dane rozwiązanie będzie kosztowało użytkownika obiektu w całym cyklu życia.

Aplikacje mobilne

Wraz z rozwojem oprogramowania dla branży HVAC rozwinęły się też aplikacje mobilne. Pozwalają one m.in. na zdalny odczyt parametrów pracy urządzeń i zdalnie sterowanie. To z kolei umożliwia monitorowanie instalacji online. Serwis jest więc na bieżąco powiadamiany o awariach, może też przeprowadzać analizy, dzięki którym dopasuje nowe ustawienia tak, by korzystanie z instalacji było tańsze i bardziej wydajne. Dostępne są również aplikacje mobilne dla końcowych użytkowników danego budynku. Może on zdalnie podać oczekiwaną temperaturę w domu po jego powrocie, a instalacja dostosuje wszystkie parametry urządzeń tak, by ją na czas osiągnąć. Użytkownik może monitorować m.in. temperaturę powietrza i podłogi czy zmienić tryb pracy instalacji na ekonomiczny.